Tarcza antykryzysowa COVID-19-Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej

Print Drukuj
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim z dniem 01 lipca 2020r. ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnej osoby prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej przyznawanych na podstawie art. 15zze2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nabór wniosków trwa do dnia ogłoszenia zakończenia przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim.
 
Wsparcie przysługuje kościelnej osobie prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej. Dofinansowanie może być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku w wysokości nie wyższej niż suma 70% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem (kwota dofinansowania nie może przekroczyć 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy). Beneficjent jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników przez okres, na który zostało przyznane dofinansowanie.

Sposób postępowania przy ubieganiu się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników
Aby uzyskać dofinansowanie kościelna osoba prawna powinna złożyć:
 
• Umowę o wypłatę dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnej osoby prawnej. Umowa o udzielenie dofinansowania ma postać pliku przekazywanego wraz z wnioskiem kościelnej osoby prawnej o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne;
• Załącznik nr 1 do Wniosku – Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (wypełnia się w zakresie, w jakim dotyczy kościelnej osoby prawnej);
• Załącznik nr 2 do Wniosku – Wykaz pracowników, zawiera imienną listę pracowników objętych Umową oraz 2 kalkulatory:
  1. Kalkulator dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (dotyczy umów  o pracę).
  2. Kalkulator dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (dotyczy innych umów np. zlecenia, pracy nakładczej i umów o świadczenie usług do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim: pupopolelubelskie.pl oraz www.praca.gov.pl
Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim: pupopolelubelskie.pl oraz www.praca.gov.pl
Jak należy złożyć wniosek
Wniosek o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnej osoby prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu Lubelskim, który jest  właściwy ze względu na siedzibę kościelnej osoby prawnej w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu https://www.praca.gov.pl/

Złożenie wniosku  poprzez platformę praca.gov.pl, po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, pozwoli na obsługę sprawy bez konieczności wizyty w Powiatowym Urzędzie Pracy i znacznie przyśpieszy otrzymanie dofinansowania.

Wyjątkowo dopuszcza się złożenie wniosku w formie papierowej – do skrzynki nadawczej w siedzibie PUP w Opolu Lubelskim, Oddziale PUP w Poniatowej lub drogą pocztową na adres:
Powiatowy Urząd Pracy w Opolu Lubelskim, ul. Stary Rynek 14-16, 24-300 Opole Lubelskie.


W przypadku składania wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej decyduje data wpływu do Urzędu.

Papierowe formy złożenia wniosku mogą spowodować przedłużenie terminu rozpatrzenia wniosku.
W przypadku papierowej wersji wniosku należy wydrukować i podpisać 2 egzemplarze umowy!

Obowiązki kościelnej osoby prawnej w związku z uzyskaniem dofinansowania
  1. Kościelna osoba prawna jest obowiązana poinformować powiatowy urząd pracy w formie oświadczenia o każdej zmianie danych, o których mowa powyżej, mających wpływ na wysokość wypłacanego dofinansowania w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o jej wystąpieniu i w przypadku zmiany tych danych, powiatowy urząd pracy ustala wysokość następnej transzy z uwzględnieniem zmian zgłoszonych przez kościelną osobę prawną.
  2. Kościelna osoba prawna jest obowiązana do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych Umową przez okres dofinansowania. W przypadku niedotrzymania tego warunku kościelna osoba prawna zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty. Powyższego nie stosuje się w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika objętego umową, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.(Dz.U. z 2019, poz. 1040 z późn.zm.) –Kodeks pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy tego pracownika, w okresie, na który przyznane zostało dofinansowanie. W przypadku gdy kościelna osoba prawna na miejsce tego pracownika zatrudni inną osobę, zostaje ona objęta Umową.
  3. Kościelna osoba prawna jest obowiązana złożyć do urzędu pracy dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania otrzymanych środków oraz dokumenty potwierdzające zatrudnienie pracowników, na których otrzymała dofinansowanie, w terminie 30 dni po zakończeniu okresu dofinansowania.
  4. Dofinansowanie powinno być przeznaczone na koszty wynagrodzeń pracowników i/lub należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Środki wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi bez odsetek, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty
Dofinansowanie lub rezygnacja z dochodzenia odsetek przy zwrocie dofinansowania wykorzystanego niezgodnie z przeznaczeniem stanowią pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Sekcji 3.10 Komunikatu Komisji –Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz. Urz. UE C 91 I/1 z 20.03.2020 r. ze zm.).

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 81 827 72 90, 81 827 73 57 lub 81 827 73 50.
Informacje o publikacji dokumentu